Winnetou náčelník Apačů...nadpis, který voní dálkou, romantikou, dobrodružstvím... dobou, kdy bílí kolonizátoři pomalu vytlačovali původní obyvatele Ameriky. Pro Karla Maye, duchovního otce

Winnetoua byl pravděpodobně vzorem skutečná postava náčelníka Apačů Geromina, ale tenhle filmový hrdina ( a na víc opravdu hezký a sympatický) byl více ušlechtilý a romantický. Odpustme filmovým tvůrcům "maličkost", že Winnetou, Inču-čuna, ale i Nšo-či, ač Apači, oblékali se jako prerijní indiáni, nikoli jako Apačové. Ale přiznejme si, že ty kostými byly nádherné, než kdyby hlavní postavy měly pouze bederní roušky.

Příští skautský rok ( 2023 - 2024 ) se budeme věnovat Winnetouovi. Aby to měli děti o trošičku usnadněné, plánujeme i obsáhlejší výstavu, kde budou moci i návštěvníci zhlédnou větší množství sběratelských artefaktů ( knihy, plakáty, komiksy, pohlednice, odznaky, ... ). Hlavním tahákem však budou figurky idiánů, indiánská vesnice a model vojenské pevnosti.
A proč zrovna Winnetou?
Protože je to stále vzor ušlechtilosti, přátelství...
Náčelník Apačů 1